Leden 2017

Teď jedna pecka! Mikrofony z Lidlu? Ano!

26. ledna 2017 v 8:51 | Ladislav Novotný |  Mikrofony
Asi si říkáte, že jsem cvok, když jsem nakoupil asi 8 dynamických mikrofonů v Lidlu. Když jsem si tam koupil první mikrofon, tak jsem to kupoval kvůli mikrofonnímu kabelu a stojanu, protože celý set i s mikrofonem stál 500,-. Ovšem jakmile jsem dorazil domů, tak jsem musel i ten mikrofon zkusit a bylo to neuvěřitelné. Mikrofon nezněl vůbec špatně, a tak jsem se ho rozhodl vzít na podium a porovnat se Shurem SM58. To je mikrofon, který se považuje za naprostý standart a jeho pořizovací cena je cca 3 000,-. V porovnání s mikrofonem z Lidlu není až takový rozdíl.

Mikrofon Lidl má trochu více basů, ale po drobné korekci zněli oba mikrofony teměř stejně. Já sám jsem je dost často používal na zvučení a lidé mi chválili, jak dobře se slyší a jak se jim zvuk líbí. A kdo věděl, že zpívají na mikrofon z Lidlu? Jen já! :)

A jak vypadají vzhledově vedle sebe? Skoro to ani nepoznáte.


Reprobedny z Indie? Není důvod se bát

26. ledna 2017 v 8:20 | Ladislav Novotný |  Reprobedny
Když jsem objevil Sonodyne SM100Ak a zjistil jsem, že se vyrábějí v Indii, tak mi prolítli hlavou myšlenky, zda to vůbec bude fungovat a z čeho je to asi vyrobené. Říkal jsem si, že zaplatit 20 000,- za poslechové monitory není úplně málo, ale protože jsem hodně pročítal weby a má je v katalogu stránka, která si techniku vybírá a má především dráhé profesionální věci, že to zkusím a objednal jsem.


V recenzích jsem se dočetl, že chválí jejich pevné basy. Úplně jsem nevěděl, co si pod tím představit než jsem je zapojil a vyzkoušel. Nemohl jsem uvěřit, jak najednou slyším v nahrávkách každý detail. Možná i pro mé osobní zklamání jsem najednou nemohl na nich poslouchat moje oblíbené písničky, protože mě najednou zvuk nahrávky vadil. Naopak skvěle namíchané CD mě dokázali neuvěřitelným způsobem vtáhnout jako bych byl součástí hudby, kterou poslouchám. A teď jsem naznačil přesně to, co na monitorech oceňuji. Stereo báze je úžasná, když máte dobře smíchanou skladbu, tak vás to úplně vtáhne dovnitř. Bedny vám přenesou jasný prostor, pevný zvuk a míchání a práce na těchto bednách je radost.

Ve studiu, kde pracuji používáme monitory Unity Audio, kde pořizovací cena je kolem 70 000,-, ale za všechny ty roky jsem si na ty bedny nezvykl tolik jako na Sonodyne SM100Ak. Neříkám, že by Unity byli špatné monitory, ale domů bych si je nepořídil.

Opět platí, že když člověk hledá, tak najde něco skvělého za dobré peníze.

Chcete zachytit realitu?

26. ledna 2017 v 8:12 | Ladislav Novotný |  Mikrofony
Chtěl jsem si pořídit mikrofon na akustické nástroje, sbory, overheady bicích atd., který si nebude nic přidávat ani ubírat, ale dokáže mi přenést zvuk, tak čitelný a přesný jaký doopravdy je, ale jako všichni studenti, tak nemám 70 000, abych si mohl dovolit špičkové mikrofony, takže mně nezbylo nic jiného než hledat kvalitní alternativu.

Malomembranový mikrofon Line Audio CM3. Nikdy by mě nenapadlo, že objevím mikrofon, který splní mé požadavky, je ručně vyráběn ve Švédsku a jeho cena je pod 5 tisíc a mikrofon je ještě tak maličký, že si ho ani okolí nemusí všimnout. Má velkou odolnost, takže ho můžeme v klidu použít i na nástroje jako jsou bicí, ale i sbory, protože jeho přesnost přenosu je neuvěřitelná.

Mikrofon dokonce dokážete sehnat i v pár českých obchodech a jeho cena se pohybuje do 4 000,- a za to, co mikrofon nabízí nenaleznete lepší mikrofon v cenové kategorii.Tady ještě obrázek frekvenčního spektra:

Můj oblíbený mikrofon na natáčení zpěvu?

26. ledna 2017 v 7:51 | Ladislav Novotný |  Mikrofony
Po zkušenostech s tzv. "modráskem" (Recording tools - MC520) jsem to risknul a s kolegou z nahrávaího studia, kde oba pracujeme, jsme si objednali mikrofon, který má 3 přepínatelné charakteristiky, útlum 10dB a hi-pass filter. Jde o mikrofon Recording tools MC-700. Koupíte ho na ebay nebo přes jejich oficiální web. Už vzhledově i možností změny charakteristik je celkem pdobný Neumannu U87, a protože ve studiu Neumanna U87 máme, tak byla první věc, co jsme udělali, že jsme je porovnávali.


Jedná se sice o celkem odlišné mikrofony, ale v základu je barva hodně podobná. Recording tools má sice ostřejší výšky, ale jsou tak jemně ostré, že jsme z toho byli doslova paf. Cenový rozdíl v mikrofonech je přes 60 000,-

Po delší době používaní v praxi jsme se i u zpěváků občas rozhodli natáčet na MC-700 a upřednostnit ho před U87, protože nám zněl na něj zpěv lépe, barevněji.

Pokud chci opravdu kvalitní univerzální mikrofon za úžasnou cenu, tak s MC-700 nemůžete udělat chybu.

Levný a skvělý mikrofon? "Modrásek"

26. ledna 2017 v 7:31 | Ladislav Novotný |  Mikrofony
Chcete si pořídit skvělý mikrofon, ale nechcete dát za mikrofon desítky tisíc? Existuje mnoho slušných mikrofonů, ale mikrofon, který by byl skvělý a stál pod 2 000, těch moc není. Já znám jen jeden - "modrásek".

Mikrofon naleznete na ebay nebo na oficiálních stránkách firmy recording tools.
Jedná se o mikrofon Recording Tools - MC 520


Mikrofon prošel už drobnými, především vizuálními úpravami. První generace měla malou červenou ledku, která se rozsvítila při zapnutí phantomového napájení. Druhá generace má taky ledku, ale modrou, která je umístěná uvnitř mikrofonu. Obě verze měli modré telo mikrofonu. Má se jednat o téměř totožnou kopii Neumann TLM-103. To je mikrofon uznávané značky, ale jeho cena je 10x větší.
Ukázky, které mají na svých oficiálních stránách, kde oba tyto mikrofony porovnávají:

MC-520TLM-103
mc-520 - voc - pur.mp3tlm 103 - voc - pur.mp3
mc-520 - voc - eq_comp.mp3tlm 103 - voc - eq_comp.mp3

Mikrofon má nepatrně ostřejší výšky a pokud by jste chtěli opravdu jemný a teplý barevný zvuk, tak musíte sáhnout alespoň o model výš, který budu rozebírat v dalším článku.

Jak si vytvořit levné homestudio

26. ledna 2017 v 0:30 | Ladislav Novotný |  Jak začít?
Pokud jste muzikant či zpěvák, tak asi každý si chce natočit nějaké to demo. Dnešní technologie je tak úžasně vyspělá, že můžeme natočit skvělou nahrávku přímo z postele či obýváku a nemusíme do toho investovat moc peněz.

Jak na to?
1) Základ tohoto řetězce je mít PC nebo notebook do kterého budeme točit.

2) Zvuková karta - dnes patří mezi nejrozšířenější s připojením USB - většinou dodávané i se základním nahrávacím softwarem. Doporučuji zvukové karty od 2 000,-, která má mikrofonní nebo i linkový vstup.

3) Mikrofon - dnes opět oblíbené i s připojením USB, ale ty já osobně nedoporučuji, protože pokud by jste to natáčení mysleli vážně a na lepší úrovni do budoucna, tak ho stejně zahodíte. Určitě doporučuji univerzalní kondenzátorový mikrofon, ale musíte mít zvukovou kartu nebo třeba i malý mix, který má phantomové napájení, protože kondenzátorové mikrofony musí být napájeny, pokud zvuková karta phantom nemá, tak doporučuji dynamický mikrofon.
Najít slušný mikrofon na demo účely můžete už od 1 500,-

4) Sluchátka nebo reprobedny - záleží, kolik chcete investovat, ale slušná sluchátka pořídíte od 1 000,-

Když se na to podívám, tak vybavení na vaši demo nahrávku pořídíte cca od 5 000,- a ze zkušenosti vím, že takovou částku zaplatíte cca za 1-2 skladby/dny v nahrávacím studiu.

Tipy na vybavení naleznete v dalším článku.

Moje začátky - Úplně první jsem si pořídil zvukovou kartu do PC, bedničky a mix a mikrofon. V tu dobu byli ještě USB karty na začátku, takže jsem si raději koupil interní. Pořizovací cena byla cca 12 000,-, ale je to 11 let zpět.

O co půjde?

25. ledna 2017 v 14:02 | Ladislav Novotný
Vítám návštěvníky této stránky. Tato stránka se zabývá zvukovou technikou, především tou kvalitnější a cenově velice dostupnou, ale málo kdo o těchto produktech ví a nenajdeme nebo velice málo někoho, kdo by tuto techniku v ČR prodával.

A nějaké stručné info o mně:
Jmenuji se Ladislav Novotný, je mi 22 let a vystudoval jsem Střední průmyslovou školu sdělovací techniky v Praze obor Filmová a televizní tvorba. Momentálně studuji na Univerzitě Hradec Králové Informatiku a Základy techniky se zaměřením na vzdělávání. Pracuji v nahrávacím studiu AD-SOUND, kde vytváříme rádiové spoty pro Evropu 2, Frekvenci 1, Impuls a další., zvuky VLT, ozvučení videí (National Geographic, atd.), pracujeme s interprety, atd. Dále jsem zvukař Club La Fabrique či kapely Memphis.

Nemá smysl vypisovat, co všechno dělám, ale hudba a zvuk je mým koníčkem a je to vlastně můj život.